ویتامین های مفید برای بلند شدن قد کودکان

0

ویتامین های مفید برای بلند شدن قد کودکان موضوع این بخش از مجله خانواده یولایف است. در اینجا ویتامینهایی را که برای افزایش قد کودکان لازم است به شما معرفی می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

بلند شدن قد کودکان
بلند شدن قد کودکان

ویتامین های موثر جهت بلند شدن قد کودکان

مصرف ویتامین های زیر در جلوگیری از کوتاهی قد کودک و بلند شدن قد کودکان تاثیر زیادی می گذارد :

۱- کلسیم برای بلند شدن قد کودکان

کلسیم در افزایش قد کودکان تاثیر زیادی می گذارد و برای رشد و افزایش تراکم استخوان ها مفید است. کلسیم ماده معدنی اصلی استخوان است و به آن باید بسیار توجه شود.

در کودکی و نوجوانی استخوان ها در حال رشد میباشند، حتی بعد از توقف رشد، هنوز استخوان سازی ادامه دارد، ولی خب دیگر رشد طولی استخوان و افزایش قد انجام نخواهد شد.

از منابع اصلی کلسیم می توان به موادی مانند شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج، ماهی ساردین، مغزجات و … اشاره کرد.

همچنین نوشیدنی های حاوی کربوهیدارت ها، نمک، چربی، شکر و قهوه مهارکننده جذب کلسیم اند و بر روی رشد اثر منفی می گذارند. پس در مصرف آن زیاده روی نکنید.

۲- منیزیم برای بلند شدن قد کودکان

منیزیم موجب افزایش تراکم استخوانی شده و به بلند شدن قد کودکان کمک می کند. منیزیم محرک غده تیروئید برای ترشح هورمون کلسیتونین است، این هورمون میزان کلسیم در خون و فعالیت سلول های استخوان ها را تنظیم می کند.

طبق اطلاعات بدست آمده وقتی میزان منیزیم و کلسیم در خون افزایش یابد، ساخت و رشد طولی استخوان ها هم بیشتر می شود. رژیم های غذایی حاوی منیزیم و مکمل های حاوی آن موجب افزایش قد کودکان خواهد شد.

۳- ویتامین های گروه b+ برای بلند شدن قد کودکان

از بین ویتامین های گروه b ویتامین b1 و b2 در رشد قد و جلوگیری از کوتاهی قد نسبت به بقیه موثرتر هستند. بنابراین برای افزایش قد کودکان مصرف ویتامین های گروه b را فراموش نکنید.

۴- روی برای بلند شدن قد کودکان

از فواید مصرف روی اینست که بر ترشح برخی هورمون ها از غدد جنسی و غده تیروئید و ترشح کلسیتونین تاثیر میگذارد. در نتیجه روی موجب افزایش تولید ویتامین d و در نتیجه جذب کلسیم در رشد استخوانی شده و همه اینها در نهایت به بلند شدن قد کودکان کمک می کند.

همچنین از دیگر فواید روی اینست که با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین که توسط هورمون رشد ترشح آن تحریک می شود، به ایجاد بافت غضروفی و استخوان کمک کرده و در نتیجه عامل موثری بر رشد بدن و رشد اسکلت استخوانی می باشد. پس کمبود روی موجب کوتاهی قد می شود.

۵- ویتامین d برای بلند شدن قد کودکان

برای بلند شدن قد کودکان مصرف ویتامین د را فراموش نکنید. ویتامین d با افزایش جذب کلسیم و نشست آن در استخوان باعث تحریک رشد اسکلت استخوانی و بلندتر شدن قد می گردد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله خانواده یولایف تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.